Mental FM

Zihninizi Dinlendirin

Current track

Title

Artist

Background

Mutluluk Hormonu Hakkında

Ekleyen: | Tarih: Nisan 4, 2024

Hormonlar, vücut tarafından salgılanan ve farklı görevleri bulunan yapılardır. Gündelik hayatı ve ruh halini etkileyen durumların başında mutluluk hormonu gelmektedir. Halk arasında yaygın olarak bilinen mutluluk hormonu serotonindir. Fakat 4 farklı mutluluk hormonu bulunmaktadır. Mutluluk hormonları nelerdir?

Mutluluk Hormonu Nedir?

Vücuttaki hormonlar, organların, sağlıklı şekilde işleyişi için gereklidir. Mutluluk hormonu da bu hormonlardandır. Bu hormon günlük hayatı, hayata bakış açısını, ruh halini etkilemektedir. 4 farklı mutluluk hormonu vardır. Serotonin, endorfin, dopamin ve oksitosin hormonlarıdır.

Serotonin

En çok bilinen ve mutluluk hormonu olarak isimlendirilen hormondur. Sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyallerini taşımaktadır. Mide bağırsak kanalında ve merkezi sinir sisteminde bulunmaktadır.

Ruh hali, uyku, iştah, hafıza, öğrenme, cinsel ve sosyal davranışlarda etkisi bulunmaktadır. Hafıza ve öğrenmede olumlu etkileri vardır. Rahat uyumaya, kolay sindirime yardımcı olur. Serotonin azaldığında depresyona ve uyku bozukluklarına yol açabilir.

Güneş ışığı, spor, terapi ve meditasyon yapmak vücuttaki serotonin seviyesini arttırmaya yardımcı olur.

Dopamin

Beynin bazı fonksiyonlarında görev almaktadır. Sinir iletilerini sağlar. Hareket, hafıza, dikkat ve öğrenme fonksiyonu, davranış, uyku ve duygu durumu fonksiyonlarında etkilidir. “İyi hissetme” hormonu olarak da bilinmektedir.

Dopamin vücudun genel işleyişi açısından çok önemlidir. Eksikliği Parkinson hastalığına neden olur. Buna bağlı olarak hareket bozuklukları ve istemsiz yapılan hareketler oluşabilir.

Oksitosin

Hipofiz bezinin arka bölgesinden sentezlenen bu hormon, sevilme, dokunma ve sarılma ile artmaktadır. Mutluluk ve aşkın sembolüdür. Fizyolojik olarak kasların kasılmasını sağladığından dolayı doğumu kolaylaştırmaktadır. Doğumdan sonra çocuk-ebeveyn arasında güçlü bir bağ oluşmasını sağlar.

Endorfin

Vücudun morfini gibidir. Doğal ağrı kesici özelliği vardır. Ağrı, acı gibi durumlarda vücutta salgılanır. Vücudun kendi kendini iyileştirme sistemidir. Kazalarda, yaralanmalarda ve doğum sancısı oluşan ağrıyla oluşmaktadır. Acıyı hafifletir. Kişide rahatlama hissi meydana gelir. Fiziksel aktiviteler, olumlu düşünceler, stres ve olumsuz düşüncelerden uzak durmak endorfini arttırmaktadır.

Mutluluk Hormonu Nasıl Artar?

Gündelik hayatı etkileyen mutluluk hormonu basit yöntemlerle arttırılabilmektedir.

Dışarı çıkmak. Güneş ışığı, temiz hava almak serotonin ve endorfin hormonlarını arttırmaktadır. Açık havada kısa yürüyüş yapmak mutluluk hormonunu arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Egzersiz yapmak. Düzenli egzersiz vücutta endorfin, serotonin ve dopamin seviyesini arttırmaktadır.

Müzik dinlemek ya da müzikle uğraşmak. Enstrümantal müzik beyni dinlendirir ve dopamini arttırır.

Kaliteli uyku. Yeterli uyku alınmadığı zaman dopamin dengesizliği oluşabilir. Ruh hali ve fiziksel sağlığınız olumsuz etkilenebilir. Bundan dolayı iyi ve kaliteli bir uyku mutluluk hormonlarını arttırmaktadır.

Stresten uzak durmak. Sürekli ve uzun süreli stresli olaylara maruz kalmak vücuttaki dopaöin ve serotonini azaltmaktadır. Stresin iyi yönetilmesi önemlidir.

Triptofan içeren besinleri tüketin. Bu besinler serotonin seviyesini arttırmaya yardımcı olur.

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler

Serotonin eksikliği uykusuzluk, yeme bozukluğu, depresyon, migren hatta obeziteyi etkileyebilmektedir. Bu durumu gidermek için egzersiz yapmak, stresten uzak durmak önemlidir. Aynı zamanda mutluluk veren besinler de tüketilebilir. Bu besinler;

  • Muz. Potasyum ve B vitamininden dolayı serotonin arttırmayı sağlamaktadır.
  • Ananas. Serotonin içerir. C vitaminiyle bağışıklıklığı güçlendirir.
  • Çilek. C vitamini ve mineral bakımından zengindir.
  • Balık. Omega 3 nedeniyle serotonini arttırmaktadır.
  • Ceviz. İçerisindeki bazı aminoasitler serotonin üretimine yardımcı olmaktadır.

Fındık. Lif açısından zengindir. Protein ve vitamin kaynağıdır.

Kaynak:bulutklinik.com

Kullanıcı Yorumları

Yorum Ekleyin

E-Posta adresiniz görüntülenmeyecektir. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *Okumaya devam edin

Mental FM

Zihninizi Dinlendirin

Current track

Title

Artist

Background